LUDNOŚĆ
Republikę Filipin stanowi naród rozsiany na archipelagu położonym przy wybrzeżu Azji Południowo-Wschodniej. Według szacunków kraj jest na 12 miejscu na świecie pod względem liczby ludności. The World Factbook publikowana przez CIA ocenia populację Filipin na 99 990 177 (stan z lipca 2010 roku). Szacuje się, że połowa ludności zamieszkuje wyspę Luzon. Manila, stolica kraju, jest jedenastym najbardziej zaludnionym obszarem metropolitalnym na świecie. 11 milionów Filipińczyków przebywa poza granicami kraju. Filipińczycy pochodzą od austronezyjskiego narodu z Tajwanu. Do rdzennych mieszkańców należą Ati i Aetas, zwani Negritos. Większość ludności stanowią malajsko-polinezyjskie grupy etniczne, w tym plemiona Tagalog, Visayan, Ilocano, Kapampangan, Bicolano, Moro, Pangasinense, Igorot, Lumad Ibanag, Mangyan, Badjao, Ivatan, i Palawan. Istnieje również istotna grupa ludzi o odmiennym etnicznie pochodzeniu, w tym hiszpańskim, brytyjskim, amerykańskim, japońskim i chińskim. Widoczny jest tu wpływ hiszpańskiej kolonizacji i amerykańskiej okupacji po II Wojnie Światowej. Potomkowie tych łączących się ze sobą grup nazywani są Filipińskimi Metysami.
Występuje 12 głównych języków regionalnych, z których każdym posługuje się ponad milion mieszkańców. Należą do nich: Tagalog, Cebuano, Ilocano, Waray-Waray, Tausug, Bikol, Kapampang, Pangasin, Kinaray-a, Maranao, Maguindanao i Hiligaynon Zarówno angielski, jak i hiszpański były kiedyś narzucone w kraju jako języki urzędowe, w związku z czym ich wpływ jest nadal mocno odczuwalny w całym kraju.
Religia ma kluczowe znaczenie dla życia większości Filipińczyków: katolików, muzułmanów, buddystów, protestantów i animistów. Zajmuje centralną pozycję nie jako abstrakcyjny system wierzeń, ale raczej jako zbiór doświadczeń, rytuałów, obrzędów i zaklinań, które zapewniają ciągłość w życiu, spójność społeczności i moralny sens egzystencji. Stowarzyszenia religijne są częścią systemu więzi pokrewieństwa i innych połączeń poza najbliższą rodziną.
