Nasze wycieczki do Izraela

Klimat

W Izraelu podczas okresu letniego średnia temperatura wynosi ponad 30°C, a podczas okresu zimowego ok 10°C. Na terenach nizinnych i wybrzeżach panuje klimat śródziemnomorski, który charakteryzują gorące i suche lata oraz zima z możliwymi opadami śniegu. Natomiast centralne wzgórza posiadają klimat umiarkowany z gorącymi latami i deszczowymi zimami. W dolinie Jordanu panuje klimat tropikalny.

Średnia roczna temperatura w dzień:

Styczeń

Luty

Marzec

Kwiecień

Maj

Czerwiec

Lipiec

Sierpień

Wrzesień

Październik

Listopad

Grudzień

17°C 

20°C 

22°C 

27°C 

29°C 

30°C 

32°C 

32°C 

30°C 

28°C 

24°C 

20°C 

Średnia roczna temperatura w nocy:

Styczeń

Luty

Marzec

Kwiecień

Maj

Czerwiec

Lipiec

Sierpień

Wrzesień

Październik

Listopad

Grudzień

8°C 

10°C

11°C

14°C

17°C

20°C

23°C

24°C

22°C

18°C

14°C

10°C

Historia

Wczesne dzieje

Niewiele wiadomo na temat pierwszych mieszkańców regionu. Tylko w północno-zachodniej Argentynie żyła tubylcza społeczność mająca kulturę materialną. Byli społecznością rolniczą (co widać w ruinach na północ od Jujuy), ale ich znaczenie zostało później przyćmione przez Chilijskich Araukan. Europejczycy najpewniej dotarli tutaj dopiero w 1502 roku podczas podróży Amerigo Vespucciego. Mieszkańcy południowych regionów parali się wówczas łowiectwem i rybołówstwem, podczas gdy mieszkający na północnym-zachodzie Inkowie byli dość rozwiniętą społecznością rolniczą o czym świadczy to, że wybudowali drogę jeszcze przed przybyciem Hiszpan. Poszukiwania południowo-zachodniej drogi do Azji i Indii Wschodnich przywiodły Juana Díaza de Solís do ujścia La Platy w 1516 roku. Ferdynand Magellan wpłynął do estuarium w 1520 roku, a Sebastian Cabot popłynął w górę rzek Parana i Paragwaj. Jego uwielbienie dla tubylczych ozdób może być przyczyną nadania nazw la Plata (srebrna rzeka) i Argentyna (srebrna).

Wskazówki dla podróżnych

Informacje praktyczne na temat wyjazdu do Izraela

Różnica czasu:

Czas w Izraelu jest ustawiony w Jerozolimie i jest przesunięty o +1 godzinę do przodu w stosunku do naszego lokalnego. Gdy u nas jest 14:00 w Izraelu jest 15:00. Czas letni jest ustawiany 29 marca o godzinie 2:00 czasu standardowego a kończy się 27 października o 2:00 czasu letniego. 

Waluta i wymiana:

Walutą w Izraelu jest nowy szekel izraelski, który dzieli się na 100 agor. W Izraelu określa się go symbolem ₪ lub skrótem  NIS. Przelicznik za 1 szekel wynosi w przybliżeniu 1,05zł. Szekle są emitowane przez bank Izraela. Poleca się wymienienie polskich zł na dolary w Polsce, a z dolarów w Izraelu na szekle, gdyż jest to korzystniejsza wymiana i koniecznie w kantorze (banki mają wysokie prowizje). 1USD=3,47NIS (w przybliżeniu) warto mieć też małe nominały przy sobie.

Ceny artykułów spożywczych potrafią być dużo droższe niż w Polsce, nie polecamy chodzić do małych sklepów na zakupy, gdyż np. za zwykłą wodę można zapłacić 7-8 NIS a w takim supermarkecie w tym kraju kupicie ją za 1-1,50 NIS.

Inne przykładowe ceny artykułów spożywczych:

Biały lub ciemny chleb (bochenek 750 g) 

5,12 NIS 

Biały chleb krojony (bochenek 500 g) 

6,10 NIS 

Mleko 3% (litrowa torba) 

5 NIS 

Masło (100 g) 

3,80 NIS 

Piwo

22-26 NIS

Chipsy Lay’s paprykowe – 200 gram 

8,80 NIS 

Karty płatnicze:

W dużych miastach, centrach handlowych, hotelach i restauracjach można płacić kartą  i nie powinno to stanowić większego problemu (najpopularniejsze są Visa i MasterCard). Oprócz tego, wiele jest bankomatów z których można skorzystać jednak proszę pamiętać o wysokich prowizjach.

Co warto zabrać ze sobą:

 • nakrycie głowy chroniące przed słońcem
 • kremy, filtry przeciwsłoneczne
 • ciepły sweter ze względu na chłodne noce
 • odpowiednią ilość gotówki
 • paszport ważny pół roku od daty wyloty( osoby posiadające stemple z Syrii, Iranu, Libii i Libanu powinny zmienić paszport)
 • dobry humor 🙂

Bezpieczeństwo:

Izrael jest krajem względnie bezpiecznym jednak czasami dochodzi do wewnętrznych konfliktów przez wzgląd na różnice religijne i kulturowe, jednak nie są one skierowane w stronę odwiedzających turystów. Zaleca się jednak zachować szczególną ostrożność przy odwiedzinach, aby przez przypadek nie zamieszać się w takowy konflikt. Zaleca się też uważać na złodziejów, gdyż kradzieże tam się zdarzają (najlepiej zabierać ze sobą najpotrzebniejsze rzeczy i ilość gotówki, którą planujemy wydać jeśli chcemy gdzieś wyjść na miasto). Ze względu na zagrożenie terrorystyczne zaleca się też unikać transportów publicznych. W okresie ramadanu w Strefie Gazy i miastach Palestyńskich na Zachodnim wybrzeżu należy unikać  spożywania posiłków, picia napojów lub palenia tytoniu ze względu na ludność muzułmańską i ich zwyczaje.

Telefony komórkowe i internet:

W większości hotelów, hostelów, w barach i niektórych miastach jest darmowe wi-fi, więc nie powinno być problemu w kwestii darmowego internetu. Roaming działa bez problemu jednak są duże koszta. Poleca się zakupienie karty telefonicznej lub dzwonienie z budki. W guesthouse są tradycyjne wtyczki kontaktowe 230V(takie jak w Polsce) z których można korzystać. 

Transport:

Jeśli zamierzamy przebywać na terenie kraju mniej niż 90 dni to polskie prawo jazdy jest uznawane przepisowo. W Izraelu można poruszać się taksówkami jednak trzeba zwrócić uwagę na taksometr, jeżeli pojazd takowego nie posiada powinniśmy unikać takich taksówek, gdyż jest to nielegalne i karane prawnie. Białe taksówki z wypisanym numerem licencji na drzwiach są najodpowiedniejszym transportem. Są trzy stawki: pierwsza podstawowa, druga świąteczna i trzecia przy przejeździe zamówionym przez telefon.

Przepisy celne i wizy:

Do Izraela nie wolno przywozić chemikaliów, jedzenia ani żadnych roślin. Ze zwierzętami też może być problem, ponieważ są duże ograniczenia w tej kwestii. Co do napojów alkoholowym jest dozwolone wożenie do 2L napojów do 40% obj oraz 1L napojów powyżej 40%. Gotówka, którą zabieramy nie powinna przekraczać 80 tyś NIS, papierosy nie więcej niż 400 sztuk, perfumy nie więcej niż 250ml. Zabroniony jest wywóz pamiątek w postaci chronionych gatunków roślin, zwierząt oraz przedmiotów stworzonych z drzewa oliwnego. Polacy nie muszą ubiegać się o wizę przed przyjazdem jednak paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy od przekroczenia kraju. *Proszę upewnić się po wbiciu pieczątki przez policjantów jaki został dozwolony czas pobytu.

Ambasada RP w Izraelu ( Tel-Aviv):

16, Soutine St., Tel-Aviv 64-684, Israel
Tel: +972 3 725 3111
Tel dyżurny: +972 547 444 106 (po godzinach pracy placówki)
Email: telaviv.amb.sekretariat@msz.gov.pl
WWW: https://www.telawiw.msz.gov.pl 

Konsul honorowy Zeev Baran( Jerozolima) (języki: polski, angielski, hebrajski)
27, Jabotynski St., Jerusalem, 92141 Israel
tel.: (00-9722) 566 58 45
fax: (00-9722) 566 57 90
e-mail: zevbaran@netvision.net.il
www.zeevbaran.com

 

Telefony alarmowe:

Numer kierunkowy: +972

Policja – 100

Pogotowie – 101

Straż pożarna – 102

Kilka dodatkowych informacji:

 • Podczas Szabatu wszystkie sklepy, placówki i komunikacje miejskie nie funkcjonują, czasami jednak są wyjątki w miejscach turystycznych. Szabat trwa od zachodu słońca w piątek do zachodu w sobotę
 • Przy zakupach zalecamy konieczne targowanie się 🙂
 • Nie fotografować placówek wojskowych ponieważ jest to zabronione
 • „Szalom!” – to powitalne słowo, które oznacza po naszemu „cześć” ale też „pokój”
 • Izrael posiada bardzo aromatyczną kawę, przyprawy, chałwy i oliwki, które warto kupić sobie na pamiątkę 🙂

Map