fbpx

Nasze wycieczki do Paragwaju

Historia

Obszar dzisiejszego Paragwaju w czasach prekolumbijskich zamieszkiwały ludy indiańskie, wywodzące się z kręgu kultury Guarani. Kolonizacja tych ziem datuje się od lat 20-tych XVI wieku, a pierwszą osadę – Asuncion, która została stolicą nowo podbitych ziem, założyli Hiszpanie w roku 1537. Od początku bardzo aktywni byli na tym obszarze Jezuici, którzy dążyli nawet do utworzenia swojego, odrębnego państwa. Stworzyli na tym obszarze ponad 30 misji, w których bardzo dynamicznie rozwijał się handel kolonialny. Dominacja Jezuitów trwała aż do upadku zakonu w 1773 roku. Od lat 20-tych XVIII wieku notuje się pierwsze ruchy niepodległościowe na tym terenie, które po prawie 100 latach doprowadziły, w roku 1813, do powstania niezależnego Paragwaju. W roku 1814 władzę objął dyktator Jose Gaspar Rodriguez Francia, powszechnie zwany” El Supremo”. Chcąc ukształtować w świadomości swoich rodaków poczucie własnej narodowości, prowadził politykę, która bardzo ograniczała kontakty Paragwaju z innymi krajami.

Wojna Paragwajska

W 1862 roku rządy rozpoczął Francisco Spolano Lopez, który prezentował poglądy imperialistyczne, nazywany był nawet Napoleonem Ameryki Południowej. Rozpoczął on tragiczną w skutkach, trwajacą ponad 6 lat, wojnę z Argentyną, Urugwajem i Brazylią. W wyniku działań wojennych zginęło prawie 2/3 mieszkańców ( w tym ponad 90% mężczyzn ). Paragwaj utracił też znaczną część terytorium.

Wojna o złoża ropy naftowej

Światowy kryzys z początku lat 30-tych XX wieku nie ominął także gospodarki Paragwaju. Niezadowolenie społeczne pogłębił jeszcze konflikt zbrojny z Boliwią, który wybuchł na tle roszczeń do roponośnych terenów na równinie Gran Chaco. Jak się okazało na tym obszarze nie odnaleziono jednak tego surowca. Pokój zawarty w 1938 roku dawał Paragwajowi nowe tereny, a Boliwia zyskała dostęp do rzeki Paragwaj.

Geografia

amazonka

POŁOŻENIE I GRANICE

Paragwaj leży pomiędzy 19º a 27º szerokości południowej i a 62º i 54 °długości zachodniej. Jest to niewielki, śródlądowy kraj, graniczący od północy z Boliwią, od pólnocnego-wschodu z Brazylią, a od południa i zachodu z Argentyną. Z północy na południe kraj rozciąga się na długości 890 km, równoleżnikowo odległośc w najszerszym miejscu wynosi 860 km.

RZEŹBA I RÓŻNORODNOŚĆ

Niziny stanowią przeważającą część kraju, najwyższe góry nie przekraczają 700 m npm. Granicę między nizinną a wyżynną częścią kraju wyznacza rzeka Paragwaj. Najwyżej położone obszary leżą przy granicy z Brazylią. W górach Cordillera del Ybytyruzú znajduje się najwyższe wzniesienie w karaju , szczyt Cerro Pero 842 m npm. Ok. 40% powierzchni Paragwaju stanowią lasy. Wiecznie zielona roślinność podzwrotnikowa porasta północno-wschodnią część kraju. Dalej w części środkowej spotykamy lasy zalewowe i widne, które w porze suchej tracą liście. W części południowej występują sawanny i zbiorowiska traw tzw. chaco, a na północnym-zachodzie charakterystyczne skupiska kaktusów.

POWIERZCHNIA , LUDNOŚĆ, STOLICA

Paragwaj zajmuje 406 750 km kw i liczy niecałe 7 mln mieszkańców. Stolica kraju, Asuncion położona jest przy granicy z Argentyną. To największe miasto Paragwaju, mieszka tu ponad 500 tys. ludzi. Metropolia Paragwaju to jedno z najstarszych miast Ameryki Południowej, zwane “matką miast”. Stąd wyruszały nowe grupy kolonizatorów na dalszy podbój kontynentu.

OBSZARY GEOGRAFICZNE

Wschód kraju zajmuje część Wyżyny Brazylijskiej, ponad połowa powierzchni to równina Chaco Boreal, ograniczona Pogórzem Andyjskim od północnego zachodu. Paragwaj jest najmniej “miejskim” krajem w Ameryce Południowej.Większość mieszkańców skupia się na wsi i zajmuje się hodowlą bydła. Lasy są bogactwem narodowym, zajmują prawie 40% powierzchni kraju. Podzwrotnikowe, wiecznie zielone lasy porastają część wschodnią, przechodząc w kierunku południowym w sawannę. Przemysł jest bardzo słabo rozwinięty, przede wszystkim ze względu na brak podstawowych bogactw naturalnych. Paragwaj administracyjnie podzielony jest na 17 departamentów i jeden dystrykt stołeczny.

RZEKI I JEZIORA

Głównymi rzekami w kraju są Paragwaj , Parana i Pilcomayo, która bierze swój początek a Andach. W swoim dolnym biegu, w czasie pory suchej, poziom wody spada nawet do 20 cm, aby w porze deszczowej podnieść się do 9 m. Rzeki Paragwaju stanowią ogromne bogactwo naturalne kraju. Dzięki ich naturalnej sile Paragwaj eksportuje najwięcej energii elektrycznej w Ameryce Południowej. Niewiele natomiast występuje tu jezior. Najbardziej znane to jeziora Ypoa i Ypacarai, nad którym znajduje się znany ośrodek turystyczny San Bernardino.

Klimat

Przez terytorium Paragwaju przebiega zwrotnik Koziorożca. Typowe cechy klimatu zwrotnikowego występują na wschodzie, natomiast w regionie suchych lasów, porastających zachodnią część równiny Chaco, klimat upodabnia się do klimatu kontynentalnego. Deszcz pada tu tylko latem, czyli od października do marca. W drugiej, zimowej połowie roku, w ciągu dnia napływające gorące masy powietrza, podnoszą temperaturę do 35° Celsjusza. W nocy jednak słupek termometru spada nawet do 0°. Region ten należy do najbardziej suchych i gorących miejsc na kontynencie. Na wschodzie latem notuje się średnio 25-27°, a zimy są łagodne z temperaturą w granicach 15° – 21°. Zdarzają się jednak gwałtowne spadki temperatur i nad ranem mogą wystapić przymrozki. Odpowiedzialne za to są lokalne wiatry, zwane pamperos. Opady deszczu rozłożone są w miarę równo w ciagu całego roku.

Roczny rozkład temperatury w stolicy kraju

MIASTO

I – III

IV – VI

VII – IX

X – XII

Asuncion

26° – 27°

18° – 23°

18° – 20°

23° – 26°

 

Wskazówki dla podróżnych

PRZELOTY MIĘDZYNARODOWE

Przeloty odbywają się samolotami rejsowymi z Warszawy, z dwoma międzylądowaniami. Łączny czas przelotu do Asuncion wynosi ok. 20 godz. Dokładne informacje o godzinach przelotów i zbiórce znajdą Państwo w liście przewodnim, wysłanym do uczestników na dwa tygodnie przed terminem wycieczki.

RÓŻNICE CZASOWE

Różnica czasu między Polską, a Paragwajem wynosi 6 godzin.

MIEJSCOWA WALUTA

1 guarani (PYG ) = 100 centymów

1 USD = 4400 guarani

W obiegu są monety o nominałach: 1, 5, 10, 50, 100, 500 guarani oraz banknoty : 1000, 5000, 10000, 50000 i 100000 guarani

przykładowe ceny : woda 1,5l 2300 guarani, kawa w kawiarni 7000 guarani, empanada ( pierożek z farszem mięsno-warzywnym ) 3500 guarani, 1 kg miejscowych owoców 4500 guarani

KARTY PŁATNICZE

W Paragwaju akceptowane są praktycznie wszystkie karty płatnicze i kredytowe takie jak VISA, MasterCard, American Express. Można nimi płacić powszechnie w sklepach, hotelach i w innych miejscach usługowych. w większych miastach. Jeśli mamy kartę walutową w złotówkach, warto przed wyjazdem dowiedzieć się w swoim banku w sprawie prowizji przy płatnościach kartami, bo te mogą być dość wysokie.

CO WARTO ZE SOBĄ ZABRAĆ

W miesiącach letnich ( od października do lutego ), kiedy temperatura waha się kiędzy 24 – 28° Celsjusza wystarczające są lekkie, przewiewne ubrania. Najzimniejszymi miesiącami są lipiec i sierpień z temperaturą w granicach 16-19°Celsjusza. Niezbędnym wyposażeniem turysty powinna być nieprzemakalna kurtka, wygodne, pełne sportowe obuwie, okulary i kosmetyki chroniące przed ostrym słońcem oraz środki przeciw ukąszeniom owadów.

BEZPIECZEŃSTWO

Paragwaj boryka się z typowym dla tego kontynentu problemem z kieszonkowcami, których najwięcej jest w ruchliwych punktach miast oraz w miejscach tłumnie odwiedzanych przez turystów. Odwiedzający Paragwaj powinni szczególnie uważać na swoje portfele, a najrozsądniej jest nie nosić przy sobie zbyt wiele gotówki czy cennej biżuterii. W hotelach bez problemu można zdeponować wartościowe przedmioty i pieniądze. Prosimy o zachowanie podstawowych środków ostrożności i kierowanie się zdrowym rozsądkiem.

ZDROWIE

Najczęstszą dolegliwością są kłopoty żołądkowe, związane ze zmianą klimatu i mocno chlorowaną wodą w kranach, która nie nadaje się do picia. W podręcznej apteczce powinny się znaleźć środki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, opatrunkowe oraz leki zażywane na codzień. Przed wyjazdem do Paragwaju nie ma obowiązkowych szczepień. Zaleca się jednak profilaktycznie szczepienia przeciw tężcowi, błonicy, durowi brzusznemu, żółtaczce typu A i B oraz w zależności od indywidualnego ryzyka, przeciw wściekliźnie, malarii i żółtej ferbrze. mózgu.

Religia

TELEFONY KOMÓRKOWE

Na terenie Paragwaju działa sprawny system telefonii stacjonarnej oraz komórkowej. W większości kraju nie ma żadnego problemu z zasięgiem. Bez problemu na miejscu możemy kupić telefon lub kartę SIM. Internet jest ogólnie dostępny w większych miastach i nie jest drogi. W niektórych hotelach jest bezpłatny.

ELEKTRYCZNOŚĆ

Napięcie w sieci wynosi 220 V. Gniazdka elektryczne odpowiadają polskim wtyczkom.

HOTELE

W większości tras hotele ***/*****, pokoje standardowo z łazienkami, dostępną kawiarnią, restauracją, klimatyzacją, małą lodówką, sejfem, telewizją oraz dostępem do internetu.

POSIŁKI

Śniadania w hotelu, zazwyczaj w formie bufetu – łączenie kuchni europejskiej miejscowymi zwyczajami kulinarnymi, bogatymi w różnorodność smaków i zapachów. Obiadokolacje w restauracjach lokalnych.

BAGAŻ

Ciężar bagażu nadanego przez jedną osobę w trakcie odprawy bagażowej nie powinien przekraczać 20 kg. Każdy podróżny może mieć przy sobie także bagaż podręczny, którego waga nie powinna przekraczać 5 kg, o wymiarach sześcianu nieprzekraczającego 50cm/40cm/20cm. Wszystkich podróżnych obowiązują przepisy dotyczące bagażu, m.in. zakaz przewozu towarów niebezpiecznych oraz przepisy celne i graniczne. Nie należy przewozić w bagażu przedmiotów potencjalnie niebezpiecznych jak np. nożyczki, pilniczki, aerozole, zapalniczki, zapałki.

UWAGA: Prosimy pamiętać o obowiązkowym zamknięciu bagażu na szyfr lub kłódkę oraz o jego podpisaniu (zarówno w trakcie przelotów międzynarodowych, jaki i w trakcie podróży na trasach wewnętrznych samolotem i pociągiem).

TRANSPORT

Najtańszym i najbardziej rozpowszechnionym środkiem transportu są autobusy. Taksówki są drogie i należy koniecznie ustalić cenę przed rozpoczęciem jazdy. Po kraju można się także poruszać wynajętym samochodem, polskie prawo jazdy jest honorowane.

Map