Nasze wycieczki do Urugwaju

Argentyna – Urugwaj – Brazylia (13 dni)

Buenos Aires,Montevideo, Wodospady Foz d Iguacu, Salvador, Rio de Janeiro
Oszałamiające wodospady Iguacu. Rio De Janeiro, Buenos Aires, Montevideo – jedne z największych i najpiękniejszych miast w Ameryce. Doskonała kuchnia, piękna przyroda i wspaniali ludzie.

ZOBACZ »

Historia

Wczesna historia

Chociaż pierwszymi Europejczykami, którzy postawili stopę na ziemiach dzisiejszego Urugwaju byli Hiszpanie, to kolonizację tych ziem zapoczątkowali Porugalczycy. To oni głównie przyczynili się do zagłady rodowitych mieszkańców regionu – Indian z plemienia Charrua. W XVIII wieku Hiszpanie wyparli Portugalczyków i rozpoczęli swoje rządy na tym terenie. W roku 1811 rozpoczęła się walka o niepodległość kraju. Ponad 10-letnie walki doprowadziły do powstania suwerennego państwa Urugwaj. Na mocy konstytucji, którą uchwalono w 1830 roku powstała Repuplika Urugwaju.

Walki wewnętrzne

Następne 40 lat w historii kraju odnotowuje się walkami wewnętrzymi pomiędzy dwoma największymi ugrupowaniami politycznymi.Tzw. Colorados ( Partia Czerwona ) i Blancos ( Partia Narodowa ) reprezentowały odrębne grupy społeczne o przeciwstawnych poglądach. Narodowcy byli przedstawicielami bogatych hodowców bydła a Czerwoni wywodzili się z liberalnego mieszczaństwa. Niestabilną sytuację próbowały wykorzystać zarówno państwa sąsiednie czyli Brazylia i Argentyna jak i potęgi zamorskie – Wielka Brytania i Francja, aby interweniować i podporządkować sobie to terytorium. Sytuację udało się opanować dopiero w latach 70-tych XIX wieku. Na mocy porozumienia, głównie z Brytyjczykami, do Urugwaju zaczął napływać obcy kapitał, który przyczynił się do rozwoju kraju. Upowszechniono szkolnictwo i rozwinięto eksport, przede wszystkim bydła hodowlanego. Nastąpiła dynamiczna rozbudowa sieci kolejowej. W tym okresie, głównie dzięki ogromnej fali emigracji z Europy, czterokrotnie wzrosła liczba mieszkańców kraju.

Okres stabilizacji

Początek XX stulecia to dalszy rozwój państwa. Radykalne reformy wprowadzone przez prezydenta Ordoneza doprowadziły do nacjonalizacji banków i największych przedsiębiorstw oraz urzędów publicznych. Przeprowadzono rozdział kościoła od państwa, wprowadzono samorządy lokalne. Pracownicy mieli zagwarantowany 8-godzinny czas pracy oraz renty socjalne. Okres prosperity został zahamowany przez kryzys światowy z przełomu lat 20-tych i 30-tych XX wieku.

Wojny Światowe

W trakcie pierwszego światowego konfliktu Urugwaj był państwem neutralnym, chociaż w roku 1917 zerwał stosunki dyplomatyczne z Niemcami. W latach 30-tych wybory wygrał lewicowy prezydent Gabriel Terra, który zapatrzony na faszyzm włoski, wprowadził w Urugwaju dyktaturę. Dopiero zmiana partii rzadzącej w roku 1942 spowodowała, że najpierw nastąpiło zerwanie stosunków dyplomatycznych z III Rzeszą i jej sojusznikami, a następnie w roku 1945 Urugwaj przystąpił do wojny po stronie aliantów.

Okres powojenny

W roku 1952 uchwalono nową konstytucję, która między innymi znosiła urząd prezydenta. Do połowy lat 50-tych Urugwaj notował stabilizację gospodarczą, która została przerwana na skutek niewystarczających reform ekonomicznych. Pierwszy raz w tym stuleciu władzę objęła Partia Narodowa, która narzucając wiekszą dyscyplinę finansową, w zgodzie z wytycznymi Międzynarodowego Funduszu Walutowego, doprowadziła do wybuchu zamieszek ludności i wzrostu wpływów ruchu związkowego. Sytuacji nie uspokoiło przywrócenie stanowiska prezydenta oraz powrót do rządów Partii Czerwonej. W 1972 roku doszło do kolejnego przewrotu wojskowego. Prezydent Juan María Bordabbery Arocena zarządził rozwiązanie Kongresu, wyraźnie zwiększył wpływy wojskowych oraz zdelegalizował organizacje lewicowe i zawiesił działalność pozostałych. W więzienia przebywały tysiące więźniów politycznych. Sytuacja ta trwała aż do połowy lat 80-tych ubiegłego wieku. Wtedy nastąpił ponowny proces demokratyzacji rządów, do władzy powrócili cywile.

Czasy współczesne

Od roku 2010 prezydentem kraju jest Jose Mujica, reprezentujący poglądy centrolewicowe. Polityk ten znany jest ze swojej działalności partyzantckiej w latach konfliktu wewnętrznego z połowy ubiegłego stulecia. W latach 90-tych był ministrem rolnictwa, rybołóstwa i hodowli. Znany jest z działalności charytatywnej. Jest także zwolennikiem zjednoczenia krajów latynoamerykańskich.

Geografia

POŁOŻENIE I GRANICE

Urugwaj leży między 30° a 35° szerokości południowej i 58° a 53° długości zachodniej. To najmniejszy z krajów w Ameryce Południowej. Graniczy od północy z Brazylią, od zachodu z Argentyną, a od południowego- wschodu granicę wyznacza Atlantyk. Południkowo kraj liczy 530 km a odległość ze wschodu na zachód wynosi 505 km.

RZEŹBA I RÓŻNORODNOŚĆ

Ukształtowanie terenu jest zdecydowanie nizinne, najwyższe wzniesienia mają nieco ponad 500 m npm. Najwyższym szczytem jest Cerro Catedral – 513 m npm. Linia brzegowa jest raczej mało zróżnicowana, na całym wybrzeżu znajdujemy tylko kilka, niewielkich, ale bardzo urokliwych zatok. Do najpiękniejszych na leży kurort i port Punta del Este. To tutaj można podziwiać mimozy, eukaliptusy i araukarie, które występują jako kompleksy leśne, a spacer po nich to najlepszy relaks i ukojenie.

POWIERZCHNIA , LUDNOŚĆ, STOLICA

Na powierzchni 173 620 km kw. mieszka 3,5 mln ludzi. W stolicy kraju, Montevideo, zamieszkuje ponad 1/3 ludności całego Urugwaju. Miasto jest także największym portem kraju. Montevideo jest najbardziej na południe wysuniętą metropolią na kontynencie południowo-amerykańskim.

OBSZARY GEOGRAFICZNE

Urugwaj podzielony jest na 19 departamentów. Urugwajczycy w przeważającej części – ponad 89% – mieszkają w miastach. Prawie połowa to ludność zamieszkująca okolice stolicy. Do bardziej zaludnionych obszarów należą także departamenty południowe, a najmniejsza gęstość zaludnienia, zaledwie 5 osób / 1 km kw. , występuje w najsłabiej rozwiniętych, środkowych rejonach kraju. Urugwaj to przede wszystkim bezdrzewna pampa, która przekształca się w kierunku południowym w lasy parkowe, a w kierunku północnym w lasy galeriowe. Pomimo tak zurbanizowanej struktury zaludnienia podstawą gospodarki jest rolnictwo i hodowla.

RZEKI I JEZIORA

Uchodząca do Atlantyku rzeka Urugwaj i Parana tworzą największe na świecie lejkowate ujście tzw. Estuarium Rio de la Plata. Największym rezerwuarem wodnym jest rzeka Río Negro (1400 km kw.), na której powstała ogromna zapora Rincon del Bonete. Na terenie kraju znajduje się także wiele jezior lagunowych, a wśród nich największe jest jezioro Mirim, częściowo położone w Brazylii.

Klimat

Urugwaj ma klimat podzwrotnikowy. Ze względu na niedużą powierzchnię oraz równinne ukształtowanie, klimat na terenie całego kraju jest podobny. Na zachodzie występuje jedynie większa liczba opadów. Pory roku są cztery i następują dokładnie odwrotnie w czasie niż ma to miejsce w Europie. Wiosny są wilgotne, chłodne i wietrzne, lata bardzo ciepłe, czasami gorące, jesienie łagodne, a zimy nieprzyjemnie wilgotne,chłodne i wietrzne. Najchłodniej jest w czerwcu. Przymrozki są rzadkością, ale się zdarzają. Spowodowane to jest działalnością wiatrów pamperos, które mogą obniżyć temperaturę nawet o 20 stopni. Styczeń jest najcieplejszym miesiącem w roku i wyznacza środek lata. Temperatura wynosi 24 – 28°. Zdarzają się, napływające z Brazylii, gorące fale powietrza, które w środkowej części kraju przynoszą ekstremalne upały. Zjawisko to jest jednak raczej rzadkie. Na wybrzeżu czasami pojawiają się cyklony. Najsilniejszy zanotowano w 2005 roku, wiatr wiał z prędkością 200km/h.

Roczny rozkład temperatury w stolicy kraju

MIASTO

I – III

IV – VI

VII – IX

X – XII

Montevideo

28° – 26°

22° – 15°

15° – 18°

20° – 27°

 

Kuchnia

Urugwaj słynie w świecie ze znakomitej wołowiny. To mięso dominuje na stołach i podawane jest na wiele sposobów. Najlepsze jest mięso z rusztu. Urugwajski gril, nazywany asado, należy do najlepszych na świecie. Bardzo popularne są grilowane żeberka wołowe i buseca czyli ostro przyprawiona zupa z wołowych ogonów. Dla bardziej wymagających polecamy wspaniałą polędwicę w sosie z dodatkiem znakomitego, miejscowego czerwonego wina Tennat. Równie znanym miejscowym przysmakiem jest parilla. To mieszanka różnych mięs, opiekanych na grillu na specjalnym gatunku drewna, zwanego monte. Urugwajczycy chętnie spożywają także kaszankę, którą przyrządzają na słono ( smakuje podobnie jak w Polsce ) oraz na słodko, z rodzynkami i miodem. Wszędzie można też znaleźć różnego rodzaju kanapki w rodzaju chivito. Jest to bułka z grilowanym stekiem, z dodatkiem sera, boczku, szynki, pomidorów, sałaty, oliwek i kiszonych ogórków. Wieprzowina uznawana jest za mięso gorszej kategorii i jest mało popularna.

Kuchnia w Urugwaju jest mieszanką wielu narodów, których przedstawiciele osiedlali się w tym kraju. Popularne są włoskie makarony i oczywiście hiszpańska tortilla czy paella. Wśród olbrzymiej ilości sosów wymienić należy sos Caruso, który jest urugwajską specjalnością. Kuchnia obfituje też oczywiście w ryby i owoce morza.

Z alkoholi pije się przede wszystkim znakomite, miejscowe wina oraz piwo i wódki gronowe. Popularnością cieszą się także tzw. Clerico czyli mieszanki wina i soków owocowych.

Z popularniejszych deserów wymienić należy chaję, czyli ciastko z kremem i konfiturą oraz przybyłe wraz z emigrantami z Niemiec tzw. bizcochos, czyli słodkie kruche ciasteczka.

Religia

Mieszkańcy Urugwaju już w 1917 roku ustanowili oficjalny rozdział kościoła i państwa i zapisali w konstytucji prawo do swobody wyznania. Prawie połowa ludności deklaruje przynależność do religii katolickiej, a około 20% jest ewangelikami. Pozostali to ateiści i wyznawcy pozostałych religii, takich jak judaizm czy islam. Wspomnieć także należy o kulcie umbada, który wywodzi się z Czarnego Lądu i łączy w sobie elementy okultyzmu i wierzeń afrykańskich. Wyznawcy tej religii bardzo silny nacisk kładą na kontakty z duchami zmarłych i wierzą, że pozostają pod ich opieką w czasie swej ziemskiej drogi.

Wskazówki dla podróżnych

PRZELOTY MIĘDZYNARODOWE

Przeloty odbywają się samolotami rejsowymi z Warszawy z międzylądowaniem w jednym z europejskich portów lotniczych. Przelot z portu przesiadkowego do Montevideo trwa 14 godzin. Dokładne informacje o godzinach przelotów i zbiórce znajdą Państwo w liście przewodnim, wysłanym do uczestników na dwa tygodnie przed terminem wycieczki.

RÓŻNICE CZASOWE

Różnica czasu między Polską, a Urugwajem wynosi 5 godzin w okresie letnim i 6 w okresie zimowym.

MIEJSCOWA WALUTA

peso urugwajskie (UYU) = 100 centesimos

1 USD = 23 pesos

W obiegu są monety o nominałach: 50 centesimos i 1, 2, 5, 10 pesos oraz banknoty o wartościach: 20, 50, 100, 200, 500, 1000, 2000 pesos

przykładowe ceny : piwo krajowe 40 pesos; woda 1,5 l 25 pesos; 1 kg jabłek 40 pesos; kawa w kawiarni 60 pesos

KARTY PŁATNICZE

W Urugwaju akceptowane są praktycznie wszystkie karty płatnicze i kredytowe takie jak VISA, MasterCard., American Express. Można nimi płacić powszechnie w sklepach, hotelach i w innych miejscach usługowych w dużych miastach. Jeśli mamy kartę walutową w złotówkach, warto przed wyjazdem dowiedzieć się w swoim banku w sprawie prowizji przy płatnościach kartami, bo te mogą być dość wysokie.

CO WARTO ZE SOBĄ ZABRAĆ

Ubranie powinno być dostosowane do terminu i trasy wycieczki. Konieczne są wygodne, sportowe buty i kurtka przeciwdeszczowa. Przydatne są okulary przeciwsłoneczne, krem ochronnym oraz środki przeciw ukąszeniom owadów.

BEZPIECZEŃSTWO

Urugwaj postrzegany jest jako najbezpieczniejszy kraj w Ameryce Południowej. Regiony i miejsca szczególnie atrakcyjne patrolowane są przez przez specjalne oddziały policji tzw. Policia Turistica. Zawsze jednak wystapić może ryzyko kradzieży. Dlatego prosimy o zachowanie podstawowych środków ostrożności i kierowanie się zdrowym rozsądkiem. W hotelach bez problemu można zdeponować wartościowe przedmioty i pieniądze

ZDROWIE

W pierwszych dniach mogą wystąpić jakieś drobne niedyspozycje żołądkowe. Aby zminimalizować ewentualne dolegliwości należy pić przegotowaną wodę i napoje butelkowane. W podręcznej apteczce powinny się znaleźć środki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, opatrunkowe oraz leki zażywane na codzień. Przed wyjazdem do Urugwaju nie ma obowiązkowych szczepień. Zaleca się jednak profilaktycznie szczepienia przeciw tężcowi, błonicy, durowi brzusznemu, żółtaczce typu A i B oraz w zależności od indywidualnego ryzyka, przeciw malarii, żółtej febrze i wściekliźnie.

TELEFONY KOMÓRKOWE

Na terenie Urugwaju działa sprawny system telefonii stacjonarnej oraz komórkowej. W większości kraju nie ma żadnego problemu z zasięgiem. Bez problemu na miejscu możemy kupić telefon lub kartę SIM. Internet w większych miastach jest ogólnie dostępny, a wniektórych hotelach także bezpłatny.

ELEKTRYCZNOŚĆ

Napięcie w sieci w Urugwaju wynosi 220 V. Gniazdka elektryczne są przystosowane do polskich.

HOTELE

W większości tras hotele o standardzie ***/*****, pokoje standardowo z łazienkami, dostępną kawiarnią, restauracją, klimatyzacją, małą lodówką, sejfem, telewizją oraz dostępem do internetu.

POSIŁKI

Śniadania w hotelu, zazwyczaj w formie bufetu – łączenie kuchni europejskiej z miejscowymi zwyczajami kulinarnymi, bogatymi w różnorodność smaków i zapachów. Obiadokolacje w restauracjach lokalnych.

BAGAŻ

Ciężar bagażu nadanego przez jedną osobę w trakcie odprawy bagażowej nie powinien przekraczać 20 kg. Każdy podróżny może mieć przy sobie także bagaż podręczny, którego waga nie powinna przekraczać 5 kg, o wymiarach sześcianu nieprzekraczającego 50cm/40cm/20cm. Wszystkich podróżnych obowiązują przepisy dotyczące bagażu, m.in. zakaz przewozu towarów niebezpiecznych oraz przepisy celne i graniczne. Nie należy przewozić w bagażu przedmiotów potencjalnie niebezpiecznych jak np. nożyczki, pilniczki, aerozole, zapalniczki, zapałki.

UWAGA: Prosimy pamiętać o obowiązkowym zamknięciu bagażu na szyfr lub kłódkę oraz o jego podpisaniu (zarówno w trakcie przelotów międzynarodowych, jaki i w trakcie podróży na trasach wewnętrznych samolotem i pociągiem).

TRANSPORT

Po Urugwaju najlepiej podróżować autobusem, gdyż pociągi pasażerskie praktycznie nie istnieją. Publiczny państwowy transport miejski niestety nie jest wystarczający, dlatego mieszkańcy powszechnie jeżdżą taksówkami i tzw. ” remises”. Są to korporacje, w których taksówki nie są tradycyjnie oznakowane. Koniecznie należy ustalić z góry wysokość opłaty za kurs.

Map